N-Sensor: „наблюдава“ културите от кабината на трактора
Променливото торене е една от главните цели на прецизното земеделие. Необходими са много точни и ефективни инструменти, за да се определи точната и актуална нужда на растенията. Технологиите за дистанционно измерване (наблюдение) в реално време дават тази информация бързо, прецизно и рентабилно. Yara N-Sensor измерва усвояния азот на база на отразената светлина от повърхността на растенията (листата и стъблото) и по този начин осъществява променливо торене в реално време.
Ползи от използването на N-Sensor
- Осигуряване на оптималното количество тор във всяка част от полето
- Повишаване на потенциала на реколтата в цялото поле
- Повишаване на ефективността при употребата на тор
- Повишаване на добива
- Редуциране на риска от полягане при житните култури
- По-хомогенен добив и изравняване на качеството
- Намаляване на времето и разходите за жътва
- Намаляване на въздействието върху околната среда
Как работи Yara N-Sensor?
N-Sensor определя нуждата от азот като измерва отразената от растенията светлина покривайки площ около 50 кв. на всяко измерване. Измервания се правят всяка секунда. N-Sensor измерва отразяването на светлината при специфични диапазони, свързани със съдържанието на хлорофила и биомасата на културата. Той изчислява реално усвоения азот от културата. Оптималните норми на торене се изчисляват от специалните алгоритми в софтуер на N-Sensor на база на усвоения азот и се изпращат към контролера на торачката или пръскачката, която съответно променя внесеното количество във всеки един момент.
Целият процес по определяне на нуждата от азот на растенията и внасянето на правилата норма тор се случва мигновено без забавяне. „Агрономия в реално време“ – вече е възможно!
Разработка и развитие на N-Sensor
Разработването на Yara N-Sensoor започва средата на 90-те години в научно-изследователския център на Yara в Германия. Първият N-Sensor e пуснат в употреба 1999 г. за зърнено-житни култури.
N-Sensor непрекъснато се развива и подобрява до днес, като се усъвършенстват алгоритмите за зърнено-житните култури, а освен това се добавят и нови култури като рапица, царевица и други. Само в периода между 1997 и 2010 са проведени над 250 полеви опита с цел развитие и подобряване на алгоритмите.
N-Sensor и N-Sensor ALS – две системи, една философия
През 2006 г. Yara пуска новия N-Sensor ALS (Active Light Source – активен източник на светлина), който работи по същия начин като класическия сензор – определя нуждата от азот на растенията на базата на отразената светлина. И двете системи използват едни и същи алгоритми базирани на полеви опити, и двете са свързани със дисплей в кабината на трактора, на който се записва GPS местоположение и измерената биомаса. Основната разлика между двете системи е, че ALS има собствен източник на светлина. Освен измерването на отразената дневна светлина N-Sensor ALS постоянно изпраща светлинен импулс използвайки ксенонови лампи. Това прави ALS версията независима от околната светлина, като е годна за работа дори и през нощта.
Постижения:
- Yara N-Sensor ALS получи RASE златен медал през 2008
- Увеличаване на добива от зърнено-житни култури с 3.5% без увеличаване на количествата тор
- Увеличаване на добива от рапица с 3.9 % без увеличаване на количествата тор
- Регистрирани са икономии на азот до 14%
- Увеличената ефективност от употребата на азот намаля въглеродните емисии от 10-30%
- Увеличаване на производителността при жътва с 12-20% чрез редуциране на полягането, по-малки загуби и по високи скорости на прибиране
- Повишаване на консистенцията на протеиновите нива в зърнените култури средно с 0,2-0,5% над целта
- 80% редуциране на полягането (в сравнение с културите, при които азотът е приложен при конвенционалните практики)